rotes berlin

berliner urzeit galerie

Zpráva o ukončení činnosti klubu Rotes Berlin dnem 18. 8. 2008

(v letech 1991 – 2002 známý jako klub Propaganda)

V sobotu 16.srpna oslavil karlovarský hudební klub Rotes Berlin 17. výročí své nepřetržité existence, navíc pořád pod stejným provozovatelem, aby následující neděli už neotevřel a definitivně tak ukončil svou činnost.

Klub zahájil 20. srpna 1991, několik týdnů po otevření pražského klubu Rock Café a jen pár týdnů před otevřením legendárního pražského RC Bunkr.

Prvním koncertem bylo vystoupení holandské punkové skupiny Rubber Maids, hned poté koncertovala Garáž a Mňága a Ždorp. Za následujících 17 let se na podiu klubu vystřídala kompletní špička české hudební scény, od kapel Ivana Krále, Chinaski, Divoký Bill, Yo-Yo band, Monkey Business, J.A.R., Mišík a Etc… a mnoho mnoho dalších, britská legenda Nikky Sudden, kultovní postava světové alternativní scény David Allen, finští Waltari, americký saxofonista Fred Wesley, nebo legendy českého folku Hutka, Merta, Třešňák, Voňková, Bittová… až po módní přehlídky nebo spolupráci s karlovarským divadlem na v klubu uváděné hře Nevinní jsou nevinní.

Důvodem vynuceného konce byl klesající zájem o koncerty, zvyšující se náklady, letité spory s některými představiteli magistrátu (zejména dlouhodobá likvidační snaha někdejší náměstkyně pro kulturu, jisté diplomované specialistky), z toho vyplývající nezájem magistrátu a úmyslné ignorování klubu při rozdělování podpůrných grantů různým kulturním aktivitám a subjektům.

Pokud mohu udělat drobnou rekapitulaci - možná nejúspěšnější sezónou byl rok 2003, kdy klub kromě místních kapel a deejays uvedl (a některé i víckrát) tyto výrazné koncerty: Iné kafe, Post-It, Lenka Dusilová, David Allen (austrálie), Waltari (finsko), 100 C, Tornádo Lue, Hraczki, Banana, Roe-Deer, Lety Mimo, , Vypsaná Fixa, Mňága a Žďorp, -123 min., November 2nd, Different D.I.S.C.O., Vanessa Morrison (usa), Gaia Messiah, Cocotte Minute, Fru-Fru, Létající Koberec, Tshikuna (kongo, gambie), Blackfire (usa), Gulo Čar, D-Style Crew (pobřeží slonoviny), Katka Šarközi, Kontrafakt (slovensko), Moller-Plesset (francie), Gang ala Basta, Václav Koubek, Super Croo, Pepa Nos, Robert Křesťan a kapela, Fast Food, De-Mode…

Ale i v loňském roce se v programu podařilo uvést koncerty účinkujících jako Nierika, Miou-Miou, Dj Mersi, DM revival, Pepa Nos, Black Ops (usa), Gipsy CZ, Inroad (německo), Xaver Baumaxa, X-Left to Die, PSH, Charlie Straight, Sunflower Karavan, Landmine Spring, Dj Tráva, Anyway, Love Gangsters, My Name is Ann!, Gang ala Basta, Natálie Kocábová & Co., The Prostitutes, Bruno Ferrari, 100 C, Kozatay, Helena Zeťová, Orchestra, Luboš Pospíšil, Mikoláš Chadima a MCH Band, Václav Koubek, Clou, Ondřej Brzobohatý a Bůhví, Mňága a Žďorp, Jaroslav Hutka, -123 min., United Flavour, Bow Wave, DM Revival, Bratři v triku, Západní projev…

Přesto v letošním roce finanční nedostatek na pořádný program i běžné provozní náklady mne donutil definitivně vzdát se snahy klub udržet.

Proto děkuji všem, kteří do klubu chodili rádi, ať už na koncerty, taneční večírky, projekce, divadla, považovali tak trochu klub za svůj a rádi se do něj vraceli. Budu rád, když si ty chvíle budou všichni pamatovat jen v dobrém.

Zejména děkuji všem, kteří před pár lety z vlastní iniciativy zorganizovali petici za zachování klubu, kdy to už už vypadalo, že díky aktivitě náměstkyně primátora klub potká to, čemu se nakonec dnes už nedokázal vyhnout, a také velké díky všem těm, kteří v tak velkém počtu petici tehdy podepsali.

Děkuji také všem, kteří se angažovali při tvorbě programu, ať už jako pořadatelé, technici, zvukaři nebo samotní účinkující – muzikanti, dýdžejové, performeři… a všem svým ostatním spolupracovníkům, bez jejichž pomoci, ochoty a náklonnosti ke klubu bych mnohé akce nikdy nedokázal uskutečnit.

Rád bych také poděkoval všem novinářům a redaktorům, kteří byli tak nápomocní s propagací programů nebo s mediální pomocí v těžkých i veselých chvílích klubu.

Nakonec musím poděkovat i těm všem ostatním, na které jsem teď možná nevzpoměl.

Všem to nejlepší.

František Volf
bývalý provozovatel bývalého klubu
Propaganda/Rotes Berlin v Karlových Varech

Flash plugin není podporován! Instalace nejnovější verze Flash Playeru